قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری

سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 182 بازدید

سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری

با رشد بیشتر نوزاد شکم هم بزرگتر می شود و ناراحتی هایی را ایجاد می کند و مادر به راحتی حرکات نوزاد را متوجه می شود

سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری


با رشد بیشتر نوزاد، شکم هم بزرگ‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌شود. گرچه این بزرگ شدن شکم شاید برای شما زیبا باشد، اما می-تواند ناراحتی‌‌‌‌‌‌‌هایی هم ایجاد کند. مثلا ممکن است رحم فشارهایی را به دنده‌‌‌‌‌‌‌هایتان وارد کند یا گاهی لگدهای شدیدی را در نقطه‌‌‌‌‌‌‌ی خاصی حس کنید که احتمالا دست‌‌‌‌‌‌‌ها و پاهای جنین است. اگر دو یا چند قلو باردارید، این ناراحتی‌‌‌‌‌‌‌ها البته دوچندان می‌‌‌‌‌‌‌شوند. خانم‌‌‌‌‌‌‌های بارداری که دوقلو در شکم دارند، ممکن است گاهی حس کنند یک نوزاد بیشتر از دیگری حرکت می‌‌‌‌‌‌‌کند که این مربوط به وضعیت قرارگیری جنین در رحم است که حرکت یکی از آن‌‌‌‌‌‌‌ها بیشتر و بهتر احساس می‌‌‌‌‌‌‌شود. چه یک جنین، چه دوقلو یا چندقلو دالخل شکم خود داشته باشید که به این طرف و آن‌‌‌‌‌‌‌طرف حرکت می‌‌‌‌‌‌‌کنند، فرقی نمی‌‌‌‌‌‌‌کند، چرا که هر چه بزرگ‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌شوند، سازگاری شما با آن‌‌‌‌‌‌‌ها و تکان‌‌‌‌‌‌‌هایشان سخت‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌شود. 
اگر متوجه شدید، بلندشدن هنگامی که به پشت دراز کشیده‌‌‌‌‌‌‌اید مشکل است و کسی برای گمک اطرافتان نبود، سعی کنید به پهلو بچرخید و سپس خود را بالا بکشید و به حالت نشسته درآیید و بعد بلند شوید. 

                                                سازگاری با بارداری


اتفاقات ناگوار و افتادن 


باردارشدن، شما را کمی محتاط‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌کند تا بیشتر مراقب حوادث و خطرات احتمالی باشید؛ اما این مسئله مانع از به جایی‌‌‌‌‌‌‌گیرکردن، سکندری‌‌‌‌‌‌‌خوردن یا بدبیاری و دیگر حوادث ناگوار نمی‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر زمین خوردید نگران نشوید، زیرا نوزاد داخل رحم، در کیسه‌‌‌‌‌‌‌ی آب یا همان کیسه‌‌‌‌‌‌‌ی آمنیوتیک قرار دارد که همانند یک بالش طبیعی نرم جلوی شدت ضربه‌‌‌‌‌‌‌ها را می‌‌‌‌‌‌‌گیرد.

حتما بخوانید: عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

 


انقباضات برکستون هیکس 


در اواخر سه‌‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌‌ی دوم یا اوایل سه‌‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌‌ی سوم، گاهی اوقات ممکن است رحم برای لحظه‌‌‌‌‌‌‌ای و به‌‌‌‌‌‌‌صورت موقتی خیلی سفت شود، به گونه‌‌‌‌‌‌‌ای که احساس کنید رحم‌‌‌‌‌‌‌تان به یک توپ سفت و سخت تبدیل شده است. در این زمان است که انقباضات برکستون هیکس را تجربه می‌‌‌‌‌‌‌کنید، اما این درد و انقباض متفاوت از نوع دردها و انقباضات زایمان است و به نوعی دردهای تمرینی است.


 برای راحت‌‌‌‌‌‌‌تر بلندشدن از وضعیت خوابیده به پشت، ابتدا باید به پهلو بچرخید و سپس در حالی که پاهای خود را به پایین تخت و روی زمین می‌‌‌‌‌‌‌گذارید، تنه‌‌‌‌‌‌‌ی خود را بالا بکشید. 
انقباضات برکستون هیکس معمولا بدون دردن اما می‌‌‌‌‌‌‌توانند ناراحت کننده باشند. چرا که معمولا بیشتر زمانی اتفاق می افتد که فعالیت می کنید یا به پهلو خوابیده‌‌‌‌‌‌‌اید.
اگر کمتر از 36 هفته از حاملگی تان گذشته و دچار انقباضات شکمی پایدار، منظم و دردناک شدید، حتما با پزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید این نشانه زایمان بیش از موعود نیست.

 

حتما بخوانید: آشنایی با سه ماه دوم بارداری


سندرم تونل مچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست


اگر بی حسی، گزگز یا دردی در انگشتان و مچ دست خود احساس می‌‌‌‌‌‌‌کنید، احتمالا یکی از عوارض دوران بارداری است که دردی را در مچ ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌کند. تورم ناحیه مچ روی اعصاب میانی مچ که از داخل تونل مچ دست عبور می‌‌‌‌‌‌‌کنند. فشار می‌‌‌‌‌‌‌آورد و این درد و حساسیت‌‌‌‌‌‌‌ها را ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌کند.

                                                                                                 سازگاری در بارداری
اگر این مچ درد مداوم و آزار دهنده شد، حتما موضوع را با پزشک مطرح کنید تا فیزیوتراپی تجویز کند. آتل-های مچ یا مچ بندها می‌‌‌‌‌‌‌توانند درد را تسکین دهند و مشکل را کمتر کنند

حتما بخوانید: دوره ی هیجان انگیز سه ماه اول بارداری

 

یک خانم باردار هیچ غریبه ای را نمی‌‌‌‌‌‌‌شناسد


ممکن است در سه‌‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌‌ی سوم دیگر نتوانید شکم بزرگ شده خود را از دیگران مخفی کنید و همه از بارداری تان مطلع می‌‌‌‌‌‌‌شوند. گاهی غریبه‌‌‌‌‌‌‌ها ممکن است دست رو شکمتان بگذارند و از اینکه می خواهید صاحب فرزند شوید ابراز خوشحالی کنند. بعضی خانم ها ممکن است چنین رفتار هایی را حس نوع دوستی و مهربانی دیگران تلقی کنند اما بعضی‌‌‌‌‌‌‌ها از چنین برخوردهایی ناراحت می‌‌‌‌‌‌‌شوند و احساس نگرانی و اضطراب می‌‌‌‌‌‌‌کنند.


به‌‌‌‌‌‌‌علاوه بسیاری از کسانی که قبل از بارداری به خود اجازه نمی‌‌‌‌‌‌‌دادند در مورد اندام و وزن تان اظهار نظر کنند؛ حالا دیگر بدون تردید، درباره افزایش وزن یا اندازه ران‌‌‌‌‌‌‌ها و شکل شکمتان نظر می‌‌‌‌‌‌‌دهند. به یکباره خود را در محاصره مرد می میبینند که به خود اجازه می‌‌‌‌‌‌‌دهند در مورد بارداری شما دختر یا پسر بودن فرزندتان  یا میزان سختی کاهش وزن پس از زایمان صحبت کنند.
بهترین توصیه ما این است که به هیچ یک از این نصایح توجه نکنید و اگر ممکن است خیلی مؤدبانه در وسط بحث و توصیه‌‌‌‌‌‌‌های آنان به بهانه‌‌‌‌‌‌‌ی شرایط تان پوزش بخواهید و محل را ترک کنید. اگر بعضی از نصایح مردم در ذهن‌‌‌‌‌‌‌تان سوالاتی را برانگیخت می‌‌‌‌‌‌‌توانید درباره آن‌‌‌‌‌‌‌ها با پزشک خود مشورت کنید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سلامت روان جنین - قسمت دوم

سلامت روان جنین - قسمت دوم

سلامت روان جنین - قسمت دوم جنین را دیده‌اند که هم شاد می‌شود ، هم غمگین می‌شود . و در صورتش و حرکات  بدنش هم نشانه‌های شادی و شکفتگی و هم علائم درد  و در خود فرورفتگی دیده می‌شود .

دعاهای موثر برای درمان نازایی

دعاهای موثر برای درمان نازایی

دعاهای موثر برای درمان نازایی کسانی که بچهدار نمیشدند در خدمت حضرت آیت الله بهجت میرسیدند تا توصیهای یا دعایی بکنند و ایشان به حدیثی که در پایین نوشتیم توصیه می کردند و بچه دار می شدند.
هشام دربانی داشت ثروتمند بود اما بچهدار نمی شد. روزی امام باقر به او فرمود: میخواهی دعایی به تو باد بدهم که صاحب فرزند شوی. دربان گفت بله پس حضرت فرمودند در هر صبح و عصر
1- 70 مرتبه سبحان الله بگو
2- 10 مرتبه استغفرالله بگو

هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری چه اتفاقاتی در بدن ما رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دوم بارداری و نکات مهم درباره دومین هفته از روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

تست روانشناسی - ما برای چی بچه دار شدیم؟

تست روانشناسی - ما برای چی بچه دار شدیم؟

تست روانشناسی - ما برای چی بچه دار شدیم؟ اما عملا خلاف این قاعده عمل میگردد بطوری که افرادی که هیچ گونه صلاحیت پرورش کودک را ندارند تعداد فرزندانشان بیشتر از سایرین است! و کسانی که توانایی و صلاحیت بچه دار شدن را دارا میباشند تمایلی به داشتن فرزند از خود نشان نمیدهند.
 

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟ شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجر

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید