کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 4,457 بازدید

در هفته هجدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هجدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

وضعیت جنین در هفته هجدهم بارداری

 

طول جنین به حدود 14 سانتی‌متر و وزنش به 200 گرم رسیده است.

1- لایه‌های چربی که 75% وزن هنگام تولد فرزندتان را نشکیل می‌دهند در حال رشد هستند.

2- مکونیوم (meconium) که در واقع اولین مدفوع جنین به شمار می‌آید در حال انباشته شدن در داخل روده‌های جنین است. مکونیوم ماده‌ای لزج و به رنگ سبز تیره است و از ترشحات غدد روده، مقداری مایع آمنیـون و ذرات زاید داخل رحـم مانند پیگـمان‌های صفراوی، اسیدهای چرب، سلول‌های اپی‌تلیال، مخاط، لانوگو (کرک‌های پوست جنین) و خون تشکیل می‌شود. در سومین یا چهارمین روز شروع به خوردن شیر به وسیلهٔ نوزاد و با عملکرد صحیح دستگاه گوارش نوزاد، رنگ و قوام مدفوع و دفعات اجابت تغییر می‌کند. وجود مکونیوم در مایع آمنیون در جریان وضع حمل نشان دهندهٔ «زجر جنین» است.

3- در جنین‌های مذکر، از این هفته، غدهٔ پروستات شروع به ساخته شدن می‌کند و بیضه‌ها پایین آمدن خود از حفرهٔ شکم جنین به داخل کیسهٔ بیضه (اسکروتوم؛ scrotum) را آغاز می‌کنند.

4- نوک انگشتان دست و پای جنین شروع به برجسته شدن می‌کند.

5- حرکات پرشی جنین، از این هفته به وسیلهٔ بعضی از مادران احساس می‌شود. این حرکات ناشی از سکسه کردن جنین هستند!

6- گوش‌ها به محل نهایی خود رسیده‌اند و در حالت ایستاده بر دو طرف سر قرار گرفته‌اند. استخوانچه‌های گوش میانی و پایانه‌های عصبی مغز تکامل یافته‌اند و در نتیجه، فرزندتان صداهایی مانند ضربان قلب شما و گردش خون از طناب نافی را می‌شنود و حتی ممکن است در اثر صداهای بلند از جا بپرد!

7- چشم‌ها نیز تکامل یافته‌اند و به سمت جلو (و نه دو طرف) متمایل شده‌اند و چنان‌چه نوری در مقابل شکم مادر گرفته شود، شبکیه چشم جنینمی‌تواند آن را تشخیص دهد.

8- اکنون، استخوان‌های جنیـن سـاخته شـده‌اند ولی هنـوز نرم هستند و از این هفتـه شروع به سخت و استخـوانی شدن می‌کنند. استخوان‌های ترقوه و ساق‌ها ابتـدا شروع به استخوانی شدن می‌نمایند.

وضعیت مادر در هفته هجدهم بارداری

 

سوءهاضمه، سوزش سردل، حساس شدن پستان‌ها، یبوست و گاهی سردرد، از مشکلات شایع سه ماههٔ دوم بارداری هستند.

در دوران بارداری، مفاصل لگن شل‌تر می‌شوند تا امکان زایمان آسان‌تر فراهم آید. این تغییر می‌تواند موجب کمردرد مادر شود. بسیاری از زنان با ایستادن در وضعیتی که شانه‌ها به سمت عقب متمایل می‌شوند و گردن دارای انحنا می‌شود، سنگینی ناشی از جنین را کاهش می‌دهند. بهترین کار برای مقابله با کمردرد مزبور، پیشگیری از آن است. کفش پاشته بلند نپوشید و به مدت طولانی نایستید. برای حمل اجسام سنگین، بر روی زانوها خم شوید و از بازوها و ساق‌های خود کمک بگیرید. ساق پاها را روی هم نیندازید زیرا این کار موجب خم شدن بیش از حد لگن به جلو خواهد شد. حتی اگر در طول روز کمردرد ندارید ممکن است موقع خواب شب احساس ناراحتی کنید. بر روی تشک سفت بخوابید و از بالش مخصوص دوران بارداری استفاده کنید. از آنجا که کمردرد در اثر استرس تشدید می‌یابد می‌توانید از کشش‌های آرام‌سازی و تمرین تنفس عمیق، قبل از خواب شب استفاده نمایید.

حتما بخوانید: وتقویت هوش و خلاقیت کوآنتومی کودکان / قسمت سوم/ فایل صوتی و تصویری

علائم بارداری در هفته هجدهم بارداری

 

بسیاری از زنان باردار، از این هفته احساس گیجی یا سرگیجهٔ واقعی می‌کنند که ناشی از کاهش فشار خون وضعیتی (افت فشار خون به دنبال برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته) است زیرا دستگاه قلبی عروقی آنها، آهسته‌تر از سابق واکنش نشان می‌دهد.

از این هفته، بسیاری از مادران متوجه تنگ شدن کفش‌های خود می‌شوند که علت آن، تورم پاها در اثر احتباس بیش از حد مایعات در بدن است. این مشکل معمولاً پس از تولد نوزاد برطرف می‌شود.

 

آزمایش در بارداری

آزمایش آلفافیتوپروتئین یکی دیگر از آن آزمایش هایی است که مادران در دوران بارداری باید انجام دهند. AFP ماده ایست که در کبد جنین وجود داردکه افزایش میزان آن نشان می دهد که در نخاع نقصی وجود دارد البته که اگر میزان آن کم باشد سندرم داون را نشان می دهد.

حتما بخوانید: تصاویر ماندالا / رنگ آمیزی برای تقویت هوش کودکان 

تغذیه در بارداری

در فصل تابستان مقدار مصرف آب روزانه به علت گرمی هوا و عرق کردن افزایش می‌یابد و بنابراین مصرف مایعات فراوان ضرری ندارد ولی هنگامی که ورم دست و پا زیاد می‌شود و یا وزن بدن ناگهانی افزایش می‌یابد نباید در مصرف آب و مایعات زیاده‌روی کنید. آب میوه، نوشیدنی‌های غیرالکلی و دوغ جزو مایعات مناسب محسوب می‌شوند. مصرف چای و قهوه چنان چه از میزان معمول زیادتر نشود بی‌ضرر است. وزن بدن در سه ماه اول بارداری تقریباً ثابت می‌ماند و حتی گاهی اندکی کاهش پیدا می‌کند ولی از سه ماهگی به بعد وزن بدن به تدریج افزایش می‌یابد به طوری که بعد از شش ماهگی در حدود 500 گرم در هفته به وزن اصلی اضافه می‌شود. وزن کل بدن مجموعاً در تمام طول حاملگی به طور متوسط 6 تا 10 کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اگر وزن بدن از میزان 500 گرم در هفته و یا در مجموع از 10 کیلوگرم در تمام طول بارداری تجاوز کند باید از رژیم غذایی کم نمک استفاده کرد تا علایم مسمومیت بارداری ظاهر نشود. اعداد زیر علت افزایش وزن بدن را در جریان حاملگی نشان می‌دهند 1ـ وزن نوزاد: 3500 گرم 2ـ وزن جفت: 500 گرم 3ـ وزن مایع داخل کیسه جفت: 600 گرم 4ـ اضافه وزن رحم: 900 گرم 5ـ اضافه حجم خون: 500 گرم 6ـ اضافه وزن پستان‌ها: 700 گرم و باقی مانده مربوط به جمع شدن ذخیره چربی و زیادی آب در بافت‌های بدن است. افزایش وزن تا 12 کیلوگرم تقریباً طبیعی است ولی از این میزان به بالا زیان‌آور است زیرا ممکن است عوارض گوناگونی مانند کمردرد به علت فشار روی ستون مهره‌ها، واریس و درد پا به علت فشار روی رگ‌های اعضای پایین ظاهر شوند و در نتیجه مادر بعد از زایمان به علت جمع شدن چربی در بدن چاق بماند.

اگر تمایل به خوردن غذای سبک بین وعده‌ای دارید، میوه، شیر یا آب میوه را نخستین انتخاب خود قرار دهید. می‌توانید از زردآلوی خشک، مغز بادام و پنیر کم چرب نیز استفاده کنید. اگر در هنگام خواب شب احساس گرسنگی می‌کنید شیر یا چای بابونه بنوشید.

دندان‌ها و استخوان‌های فرزند شما به ویتامین D و کلسیم نیاز دارند. ماهی بهترین منبع ویتامین D است. تخم‌مرغ نیز حاوی ویتامین زیادی است. مقدار توصیه شده روزانه مکمل ویتامین D، 10 میکروگرم است. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. تماس با نور آفتاب به میزان متوسط باعث افزایش ویتامین D بدن می‌شود ولی نباید مقدار تماس مزبور بیش از حد باشد زیرا می‌تواند بروز سرطان پوست را به دنبال داشته باشد. لبنیات، نان گندم کامل و گندم یا ذرت فرآوری شده نیز دارای ویتامین D هستند.

 

مراقبت های پزشکی در هفته هجدهم بارداری

اگر از لنزهای چشمی‌سخت استفاده می‌کنید ممکن است متوجه شوید که به خوبی بر روی چشم‌هایتان تنظیم نمی‌شوند. علت، آن است که احتباس مایعات، انحنای چشم‌های شما را تغییر داده است. هورمون‌های حاملگی هم می‌توانند منجر به خشکی چشم و کاهش تولید اشک شوند. در صورت امکان، از عینک یا از لنزهای نرم استفاده کنید.

ورزش در بارداری

اگر از درد پشت یا کمر رنج می‌برید به جای استراحت در کاناپه، به کلاس یوگای مخصوص دوران بارداری یا کلاس ورزش پیلاتس (Pilates؛ توضیحات هفته سوم) مراجعه کنید. هر دو ورزش مزبور به کشش و شل شدن مهره‌ها و از بین رفتن تنش (که از عوامل اصلی کمردرد است) کمک می‌کنند. می‌توانید از حرکات ساده‌ای که ماهیچه‌های شکم را تقویت می‌کند و در نتیجه، مقدار کشش وارده به کمر را کاهش می‌دهد استفاده کنید.

حتما بخوانید: آموزش مسائل جنسی به کودکان / کتاب دیجیتالی

طب سنتی در بارداری

استفاده سرخود از داروهای گیاهی می تواند عوارض بسیار بدی به همراه داشته باشد. یکی از دوران هایی که حتما باید زیر نظر پزشک از داروهای گیاهی یا گیاهان با خواص مختلف استفاده کرد دوران بارداری است. از عرقیات توصیه شده توسط سایت ها و شبکه های اجتماعی خودداری کنید و سعی کنید برای مصرف این نوع طب حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

وظیفه پدران در دوران بارداری

در این هفته تغییرات خُلقی تا حدود زیادی کاهش یافته‌اند و بارداری به موضعی واقعی‌تر و هیجان‌انگیز تبدیل شده است. وابستگی مادر به فرزندی که در شکم دارد بیشتر می‌شود و بسیاری از مادران به تدریج شروع به حرف زدن با فرزندشان می‌کنند. حتی اگر می‌خواهید برای فرزندتان آواز بخوانید از این کار خودداری نکنید. پس اگر این رفتارها را از همسرتان دیدید تعجب نکنید بلکه او را همراهی کنید.

روابط زناشویی در بارداری

روابط جنسی در بارداری به سه دسته تقسیم می شود

  1. رابطه جنسی در سه ماهه اول به دلیل ضعف و حالت تهوع و تغییرات خلق و خو میزان میل به رابطه جنسی کاهش می یابد.
  2. رابطه جنسی در سه ماهه دوم در این دوره به دلیل گردش خون بیشتر در قسمت لگنی و سینه ها به افزایش میل جنسی مواجه هستیم.
  3. رابطه جنسی در سه ماه سوم به دلیل اضافه وزن و خستگی بیش از پیش و کمر درد و سایر علائم امکان کاهش میل جنسی و یا عدم برقراری رابطه جنسی وجود دارد.

باید و نبایدهای بارداری

یکی از بایدهای دروان بارداری این است که به سالم بودن آب آشامیدنی که میخورید مطمئن باشید زیرا برخی آب ها دارای سرب هستند که این سرب در آب باعث کاهش وزن جنین می شود.

یکی دیگر از نبایدهای دوران بارداری این است که سعی کنید از مواد غذایی سالم استفاده کنید از مصرف مواد غذایی که در آن شکر صنعتی وجود دارد خودداری کنید زیرا باعث افزایش وزن شما در این دوران می شود.

خلاقیت در بارداری

برخی از مادران چون بار اولی است که باردار شده اند هنوز تجربه زیادی برای خرید ندارند پس هر وسیله ای را که به او پیشنهاد دهند میخرند.

اما برخی از وسایلی که خرید آنها خیلی هم نیاز نیست را به شما می گوییم تا از لیست خود خط بزنید.

  1. قنداق
  2. خرید لباس تک سایز به مقدار زیاد
  3. بالشت شیر دهی
  4. روروک
  5. غذا ساز
  6. بالشت شیردهی
  7. و دستگاه استریل کننده

شعر بارداری هفته هجدهم

سلام آرام جانم / عزیز و مهربانم /

هیجدهمین هفته شده /                 قشنگ و ناز مادر 
 بهارکم ، تویی برام /                  انیس و یار و یاور 
شدی تو ، اندازه ی یک ،   سیب زمینی ، عروسک 
 قربون اون ، چشات برم ، خوشگل من ، ملوسک 

           میخوام جیگر،
                            دارو ندارم رو ،
                                                 به پات بریزم 
                                                           فدای اون قدوبالات بشم ،
 بیا به پیشم  

***
نی نی ، داری ؛ پوستی نازک و شفاف 
 عزیزکم ، منم عاشق دستات
***
جوجو ، تو دیگه ؛ می تونی
                                  خودت رو ، خم  بکنی                                 
کی تو میای ؛ خونمونو 
خالی از، غم  بکنی ؟؟؟

 

 

نکته مهم بارداری در هفته نوزدهم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: والدین متفاوت 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

در هفته چهل و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

در هفته چهل و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری رشد سریع کودک در سه ماهه آخر بدین معناست که برای کودک جای کم‌تری برای هر فعالیتی وجود دارد و باعث ایجاد واکنش‌هایی از سمت کودک می‌شود.

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟ که میل به خوراکیهای شور بدین معناست که بدنم به نمک نیاز دارد؟ این نظریه شاید منطقی به نظر برسد ولی حقیقت ندارد. در واقع میل به غذاهای شور در خانم های باردار هنوز شناخته نشده است. علت این حالت بیشتر از این که نشانه کمبود غذایی باشد، این است که ما به علت تغییراتی که در پرزهای چشایی و حس بویایی مان بوجود آمده است به غذاهای بخصوصی میل پیدا می کنیم. نوسان احساسات در دوران بارداری میل به غذاهایی که تهیه آن راحت می باشد را هم بوجود می آورد. 

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 14

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید