قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/13 4 نظر 3,264 بازدید

سن استقلال مالی در کودک یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخش‌های جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد مقیاس‌های رشد جامعه در حوزه‌های مختلف است. 

سن استقلال مالی در کودک

سن استقلال مالی در کودک چه زمانی است؟ چه زمانی کودک باید با مسائل مالی آشنا شود؟ چگونه کودک را با معقوله پول آشنا سازیم؟ از چه سنی باید به کودکان آموزش مالی داد؟

آیا از سن استقلال مالی خبر دارید؟

یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخش‌های جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد مقیاس‌های رشد جامعه در حوزه‌های مختلف است. مثلاً در جامعه مذهبی ایران به دلیل وجود مسئله نجاست، کنترل ادار و مدفوع از سنین بسیار پایین به کودک آموزش داده شده و همین باعث می‌شود که یک کودک ایرانی در سن دو سالگی کاملا مهارت دستشویی رفتن را یاد گرفته و بتواند کنترل خودرا داشته باشد اما در کشورهای غربی گاهی این سن تا پنج سالگی هم ادامه پیدا می کند.
مقیاس‌های رشد اجتماعی نیز جامعه را نسبت به فرزندان حساس می‌کند همچنین مقیاس رشد در حوزه علمی و درسی که اکنون در ایران بسیار به آن توجه شده، به نحوی که آمادگی برای کنکور از سال‌های بسیار قبل آغاز می‌شود و همین امر باعث شده است بخش‌های مختلف جامعه از خانواده گرفته تا مدارس و موسسات مختلف سرمایه گذاری‌های هنگفتی برای آماده سازی فرزندان و شاگردانشان برای قبولی در کنکور صرف نمایند.
چنین حساسیتی به موضوع باعث گردید هر روز ظرفیت دانشگاه‌ها فراتر رفته و صرف نظر از کیفیت آموزش‌های ارایه شده، تعداد صندلی‌های دانشگاه فراتر از متقاضیان ورود به دانشگاه شود.
امروز جامعه ایران در نقطه‌ای قرار گرفته است که همین حساسیت باید در حوزه اقتصادی نیز ایجاد شود. اما کنکور حوزه اقتصادی چه عاملی می‌تواند باشد؟ در فرهنگ ایران اصطلاحی بود که وقتی یک پسر می‌خواست ازدواج کند برایش اصطلاحی  به کار می‌گرفتند و آن این بود که هر وقت توانستی با " پشت"  خود در را باز کنی می‌توانی ازدواج کنی! منظور از این اصطلاح هم این بود که هر وقت دستت پر از وسایل بود که نمی‌توانستی با دست در را باز کنی و به تعبیر دیگر خودت کار کرده و ملزومات خانه را خودت تهیه کردی، می‌توانی ازدواج کنی! یا به تعبیر امروز هر وقت توانستی خودت روی پای خودت بایستی و به استقلال مالی برسی می‌توانی یک زندگی مستقل ایجاد نمایی!
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که هم اکنون هیچ سن مشخصی در این خصوص در کشور، قانون و حتی عرف جامعه تعیین نشده است و همین امر آماده سازی جوانان برای ورود به بازار کار و رسیدن به آمادگی لازم جهت تامین معاش خود را با ابهام مواجه کرده است . بدیهی است در ادامه این روند ، تدابیر لازم هم برای آماده سازی مذکور بکار گرفته نمی‌شود. 

استقلال مالی و سن آن

 تصور کنید ازهمین امروز، سن رای دادن در انتخابات را سن استقلال مالی در جمهوری اسلامی بدانیم چه اتفاقی می‌افتد؟
اولین حوزه‌ای که به شدت نسبت به این موضوع توجه نشان داده و خودش را آماده می‌کند خانواده است. وقتی اعلام می‌شود که زودتر از سن یازده سالگی اجازه ندهید فرزندتان در صندلی جلوی خودرو بنشیند چون خطرناک است و میزان آسیب دیدگی فرزندتان بالا می‌رود، خانواده که نسبت به فرزند خود حساسیت دارد جلوی خواست وی می‌ایستد و به او می آموزد که باید این موضوع را رعایت کند همچنین است در استفاده از تلفن همراه برای کودکان و نوجوانان!
همین امر در محافل مختلف رسانه‌ای، مذهبی، مدارس، دانشگاه‌ها و غیره هم موردتوجه و نقد و بررسی قرار گرفته و در نهایت می‌بینیم عده کثیری با درک موضوع اقدام به تربیت فرزندان بر اساس مقیاس ذکر شده کرده و گروه دیگر نیز از طریق فشار اجتماعی و گروهی وادار به چنین کاری شده و در نهایت عده قلیلی خواهند ماند که به این مقیاس‌ها توجهی ننمایند.
حال فرض کنید سن استقلال مالی را 16 سال اعلام کرده و مثلاً در شورای فرهنگ عمومی یا در مجلس قانونی مصوب شود که نهادهای تربیتی اعم از خانواده، مدرسه و دانشگاه‌ها باید برنامه‌های خود را به ترتیبی طراحی نمایند که در سن مذکور فرد بتواند مخارج زندگی خود را تامین نماید در این صورت با چه صحنه‌هایی روبرو می‌شویم؟
اولین موضوعی که با آن مواجه خواهیم شد این است که خانواده به این اندیشه فرو می‌رود که فرزندش چه توانایی  دارد و چگونه می‌تواند در این سن به در آمد دست یابد؟ فرهنگ عاطفی ایران اجازه نمی‌دهد که برخورد خشنی با فرزند انجام گیرد بلکه سعی می‌کند مانند نوشتن انشاء برای فرزند دانش آموزش خودش جور فرزند را بکشد. همین کاری که الان انجام می‌دهد. اما قطعاً چنین روشی نخواهد توانست فرزند را موفق کند. بنابراین لازم است همان‌گونه که در حوزه آموزشی برای قبولی دردانشگاه کنکور برگزار می‌شود در این حوزه نیز یک کنکور برگزار شود. اما این آزمون چگونه؟؟ 

حتما بخوانید: 5 مهارت مدیریت پول که کودکان باید بدانند.

سن استقلال مالی در کودک

چگونه فرزند خود را برای ثروتمند سازی آماده کنیم؟

 اگر مانند سایر حوزه‌ها این امر را نیز دولتی نماییم و مثلاً بیاییم و آزمون استقلال مالی را توسط دولت برگزار کنیم واکنش مردم همان می‌شود که در موضوع ماهواره نشان دادند. در موضوع ماهواره ما چنان فرض کردیم که خانواده نمی‌تواند جلوی فرزندش را بگیرد و دولت باید وارد این کار شود و همین امر باعث شد که خانواده‌ها رودروی دولت بایستد و از هر روشی برای استفاده از این وسیله استفاده کنند. قطعا خانواده نسبت به فرزند خود دلسوزتر است تا هر کسی دیگر، اما ممکن است راه حمایت از فرزند خود را نداند که باید آموزش ببنید تا بتواند چنین کاری را انجام دهد.
کاهش جمعیت ، افزایش سواد و بازار داغ ایران فرصت‌هایی هستند که می‌تواند سن استقلال مالی را پشتیبانی نمایند. از طرف دیگر مجموعه‌ای از روش‌های تربیتی که بحث کار آفرینی را تا سنین دوره راهنمایی پایین آورده است در بخش‌های تربیتی شکل گرفته است.
آنچه تمام این‌ها را به هم متصل کرده و خواهد توانست یک تحرک در سطح عمومی جامعه ایجاد کند بلند کردن علم سن اقتصادی در حوزه قانون‌گذاری و کار وسیع در حوزه رسانه‌ای است. بالطبع نیروهای بالقوه که ایده و روش‌های نوینی برای تربیت نوجوانان و جوانان دارند با چنین اعلانی، اعلام وجود کرده و توانمند سازی نیروی انسانی را انجام خواهند داد.

آنچه مسلم است منابع راکد و بالقوه زیادی وجود دارد، نیروی انسانی هم که موجود است که می‌تواند با مهارت‌های مختلف و خلاقیت، منابع را بکار گرفته و ارزش افزوده در آنها ایجاد نماید. نیروهای پشتیبان نیز به نحوه‌های مختلف در جامعه شکل گرفته است. با این وصف یک شاخص لازم است تا این‌ها را به هم متصل کرده و خط پایانی بر ناتوانی آحاد جامعه قرار دهد.

برای فرزند خود از کودکی برنامه‌ریزی شغلی داشته باشید

برنامه‌ریزی شغلی به عنوان یک سامانه توانمندسازی می‌تواند در این خصوص قابل توجه باشد. چنین برنامه‌ای با توجه به وضعیت و نیازهای کنونی جامعه طراحی شده است که شامل آزمون برای تشخیص توانایی‌های فرد، مشاوره برای ایجاد توان برنامه‌ریزی، آموزش برای یادگیری مفاهیم پایه اشتغال و مستشاری برای پشتیبانی برنامه طراحی شده می‌باشد.
به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای شغل با شاخص استقلال مالی می‌تواند در مدت زمان معینی عقبه اقتصادی کشور را تقویت نماید. اگر این موضوع به جریان ملی تبدیل شود خواهد توانست مجموع منابع طبیعی و حتی فکری جامعه را به بهره‌وری برساند چه این‌که بسیاری از ایده‌ها و نوآوری‌ها به لحاظ نبود زنجیره تولید ارزش در ذهن ابداع کنندگان راکد می‌ماند.

برای خرید محصول (تربیت بچه‌های دهه نودی) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت‌های مدیریتی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

راه‌های پرورش خلاقیت  کودکان

راه‌های پرورش خلاقیت کودکان

آموزش پرورش خلاقیت کودکان "خلاقیت" شکل کنترل شده یا محدود شده‌ای از تخیل می‌باشد. "خلاقیت"، نه تنها به دلیل لذت آنی آن، بلکه از نظر نتیجه نهایی نیز دارای اهمیت است. این نتیجه نهایی، معمولاً شکلی به خود می‌گیرد که دیگران نیز می‌توانند آن را ببینند.

چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟

چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟

چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟ نکاتی مهمتر از تزئین اتاق وجود دارد که در اینجا به ذکر آن می پردازیم. 
 گهواره. در ساختن گهواره باید اصول ایمنی کاملاً رعایت شده و فاصله میله هایش نباید بیشتر از 6 سانتی متر باشد و نیز نباید شکافی در قسمت بالا و پایین و گوشه های آن وجود داشته باشد زیرا ممکن است لباس کودک به آن گیر کند.

سخنان افراد مشهور جهان به فرزندانشان

سخنان افراد مشهور جهان به فرزندانشان

سخنان افراد مشهور جهان به فرزندانشان شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید موفق ترین و ثروتمندترین افراد دنیا فرزندان خود را چگونه تربیت می کنند؟ و زندگی آنها چگونه است.

والدین مربی هیجان چه تفاوت هایی با والدین دیگر دارند؟

والدین مربی هیجان چه تفاوت هایی با والدین دیگر دارند؟

والدین مربی هیجان چه تفاوت‌هایی با والدین دیگر دارند؟ به فرزندان‌شان کمک می‌کنند تا راه‌حل‌های مناسبی برای برطرف کردن مشکلات‌شان بیابند و کودک را برای ابراز احساسات کاملاً آزاد می‌گذارند.

جنین می فهمد!  باور کنید!

جنین می فهمد! باور کنید!

جنین می‌فهمد! باور‌کنید! امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می‌تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی به وجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت.

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

نظرات

حسین قاضی
۱۳۹۴/۰۴/۰۲۰۰
پاسخاز بس که پدر و مادر های ما بهمون گفتن پول خوب نیست و چرک کف دسته هیچوقت سعی نکردیم به بدست آوردن پول فکر کنیم برا همینم هست خیلی موفق نیستیم
مدیریت سایت
۱۳۹۴/۰۴/۰۲۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

شما از همین امروز باورهای فرزندتون رو عوض کنید تا او هم مثل شما بار نیاد و به معقوله پول و ثروت اهمیت بیشتری بده

پرهان جمالی
۱۳۹۴/۰۴/۰۱۰۰
پاسختوی ایران همه از پول به ظاهر بدشون میاد ولی در باطن همه دنبال پول می گردن
و هیچ وقت هم حرف دنبال آموزش های مالی نمیرن
مدیریت سایت
۱۳۹۴/۰۴/۰۱۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

بهتر ما به عنوان والدین آینده این تفکر رو عوض کنیم و بهتره از همین الان شروع کنیم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 26

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید