قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

5مهارت که کودکان باید بلد باشند

5مهارت که کودکان باید بلد باشند
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/18 0 نظر 3,484 بازدید

5 مهارت که کودکان باید یاد بگیرند

از زمانی که کودک تلاش می کند اولین تجربه های مستقل شدن را پشت سر بگذارد، به والدین احساس غرور دست می دهد. این که او توانسته خودش غذا بخورد و....

5 مهارت اولیه که کودکان باید یاد بگیرند

 

کودکان مهارت های اولیه زندگی را از نخستین سال های زندگی می آموزند و والدین هم تلاش می کنند با مراقبت و نظارت کافی، آن ها را به سمت انجام تجربه های جدید هدایت کنند.

مهارت های کودک

اما گاهی والدین به جای باز کردن فضا برای کودکشان او را از انجام کارهایی که برای کشف هویت و مدیریت احساساتش ضروری است باز می دارند و کودک در طول زمان قادر نخواهد بود با هوش هیجانی که دارد با دیگران ارتباط برقرار کند، به آن ها واکنش نشان دهد و یا به تعامل مثبت و سازنده با همسالانش بپردازد. در این مطلب 5 مهارت اساسی که والدین باید به کودک خود آموزش دهند تا آن ها را پرورش دهد ذکر شده که خواندن آن ها می تواند بسیار مفید باشد.

 

  • مهارت اول: چگونه بازنده باشد.

 طبیعی است که والدین نمی خواهند فرزندشان بازنده باشد اما کنار آمدن با باخت یکی از اساسی ترین مهارت هایی است که والدین باید به کودکان خود آموزش دهند. بنابراین برای بچه های کوچک تر زیر 8 سال بهتر است والدین بارها و بارها در بازی ها ببازند. بهتر است پس از هر باخت بگویند: «یکبار دیگر من باختم، بیا دوباره بازی کنیم». کم کم طوری بازی کنید که برنده شوید آن گاه بگویید «این بار من بردم اما تو خیلی تلاش کردی» اگر ناراحتی عمیقی از خود بروز داد توضیح دهید که هیچ کس دوست ندارد، ببازد اما باخت بخشی از بازی است و کسی می بازد که تلاش کمتری کند. از 5 سالگی به بعد نباید بگذارید همیشه برنده شود زیرا این سن بهترین سن برای تجربه کردن شکست و باخت است حتی اگر به مرافعه و جنجال کشیده شود.

حتما گوش کنید: آموزش تغییر دادن رفتار کودکان


مهارت دوم: چگونه فعال باشد.

کودک باید قادر باشد خود را وارد گروه همسالان کند و یا در گروهی که قبلا تشکیل شده، جایی برای خود باز کند، همه در سنین کودکی یا بزرگسالی خود را در معرض انتخاب دیگران قرار می دهند و ممکن است از سوی دیگران پذیرفته نشوند. اما به هر حال انسان نیاز دارد تا در فعالیت های جمعی مشارکت کند و توانایی اش را برای فعالیت های گروهی محک بزند. لیدرها(سرگروه ها) معمولا کسانی هستند که قادرند هر بار به نحوی خود را در یک تیم یا گروه قرار دهند و حتی در صورت شکست خوردن، از تلاش دست برندارند. در مورد بچه های کوچکتر این والدین هستند که باید راه را باز کنند و زمینه حضور کودک در یک بازی گروهی را فراهم کنند.

بازی و مهارت


کودکی را تصور کنید که چندین بار از همسالانش می پرسد «من هم می توانم بازی کنم» اما جوابی نمی شنود، بهتر است در چنین شرایطی به او بگوییم نشانه های غیرزبانی مثل لبخند زدن یا توجه دیگر کودکان را مدنظر قرار دهد. اگر کودکی به طرفش می آید، مهربان باشد و اگر خواسته ای می شنود،پاسخ مثبت دهد، بچه ها در دوران مدرسه قادرند خودشان گروه هایی که دوست دارند را انتخاب کنند اما اغلب همه چیز را سیاه و سفید می بینند.

ممکن است کودکی بگوید «کسی منو دوست نداره» بهتر است در این شرایط دوستانش را به خاطرش بیاوریم و کمک کنیم به فعالیت هایی که دوستانش در آن مشارکت دارند، بپیوندد.

 

حتما بخوانید: آموزش هوش های چندگانه به کودکان در خانه و مهد


در بیشتر موارد والدین نمی فهمند که چرا کودکشان با کودکی شبیه خودش دوست می شود. مثلا یک دختر خجالتی با یک دختر خجالتی دیگر دوست می شود. واقعیت این است که مهارت های دوست یابی در طول زمان و بر اثر تکرار رشد می کند و می تواند به کودک کمک کند در سال های بعد در زندگی اش انتخاب های بهتری داشته باشد.

مهارت کودکانمهارت سوم: به آنچه که درست است ایستادگی کنند

  واقعیت این است که برای کودکان دفاع از کسی که از آن ها کوچکتر است یا حقش پایمال شده بسیار دشوار است. کودکی را تصور کنید که شاهد کتک خوردن یک کودک دیگر است. او باید اعتماد به نفس و وجدان اخلاقی کافی داشته باشد تا بتواند مداخله کند. همدردی، توان اقدام کردن و پیش بینی آنچه ممکن است رخ دهد همگی نیاز به کسب مهارت دارند.

در مورد بچه های کوچک باید گفت آن ها را می توان به رعایت قوانین و مقررات سوق داد. این که بدانند آزار رساندن و کتک زدن در هر شرایطی ممنوع است و باید آزار 
روانی یا جسمانی کودک دیگری را به سرعت به اطلاع بزرگ ترها برسانند. اگر به عنوان بزرگ تر اطلاعاتی در این باره از کودک خود دریافت کردید، بهتر است

حتما بخوانید: مروری بر هوش های چندگانه

به او بگویید:«خیلی خوب است که این موضوع را گفتی چون دلت نمی خواهد آدم خونسردی باشی.» به این ترتیب کودک یاد می گیرد که آن احساس چه جور احساسی است و می داند که می تواند با رفتار درست، دیگران را از آزارهای احتمالی دیگران باز دارد. اگر کودکی اقدام به آزار و اذیت همسالانش می کند به او بگویید «دوست داری دیگران با تو همین طور رفتار کنند؟ فکر می کنی چه احساسی به تو دست می دهد؟» او احساس همدردی را درک می کند و می تواند آن را تجربه کند، تکرار و تمرین می تواند حس همدردی را در آن هاپرورش دهد.

همدلی کودکان

 

حتما بخوانید: ارتباط با جنین در دوران بارداریدر مورد بچه های بزرگ تر وضعیت فرق می کند و آن ها تمایل دارند به همسالان خود وفادار باشند از طرفی در سنین بالای 8 سال، خبررسانی به والدین یا معلمان کار چندان خوبی به نظر نمی آید.

به همین دلیل است که آموزش در موقعیت های به وجود آمده می تواند بسیارکمک کننده باشد. به خاطر داشته باشید قرار گرفتن در موقعیت های خطیر باعث رشد ذهنی و تکامل شخصیت کودک می شود و به او کمک می کند در میانه یک بحران تمرکز خود را روی یک شخص نگه دارد و برای کمک به او ایده های مختلفی را آزمایش کند.

مهارت چهارم: آموزش نقش بازی کردن را بدهید

بازیگر بودن به کودک کمک می کند تا بداند کدام احساسات را باید در چه زمانی عیان کند و کدام احساسات را پیش خود نگه دارد. گاهی هم صداقتش را به جهت رعایت ادب متعادل کند.

به عنوان مثال هنگام دریافت هدیه تکراری از عمویش تشکر کند و ناامیدی و ناراحتی اش را ابراز نکند، در مورد بچه های کوچک تر باید تلاش کرد ادب را رعایت کنند و به هنگام دریافت هدیه تکراری جاروجنجال راه نیندازند. باید به آن ها متذکر شد:«دلم می خواهد هر وقت هدیه ای گرفتی، بگویی متشکرم حتی اگر آن را دوست نداشتی» و سپس یادآوری کرد که هدیه خریدن برای دیگران نشانه دوست داشتن است و هر کس هدیه ای برایمان بخرد یعنی ما را دوست دارد.

مهارت های کودکبرای بچه های بزرگ تر باید به آن ها فهماند که گاهی نقش بازی کردن کمک زیادی می کند. به عنوان مثال اگر کسی قصد آزارشان را دارد، باید به جای ترسیدن، ژست دعوا به خود بگیرند اما هرگز دعوا نکنند، مهم ترین نکته این است که باید بین نقش بازی کردن در موقعیت های مناسب و نامناسب تمایز قائل شوند و از این مهارت استفاده نابجا نکنند.

مهارت پنجم: حرف گوش دادن و یا سر پیچی؟

 اگر کودکی دارید که به آن چه می گویید عمل می کند، والدین خوش شانسی هستید. اما اگر کودکی دارید که شما را محترمانه و دائمی زیر سوال می برد باید بدانید فرزندی با آینده درخشان دارید. این کودکان در دوران بزرگسالی توان چانه زنی و مذاکره در تعاملات اجتماعی دارند و بسیار موفق عمل می کنند.

حتما بخوانید:چگونه مادری خلاق باشیم؟

در مورد بچه های کوچک تر باید گفت هدف اولیه آنان به چالش کشیدن هر چیز از جمله والدین است. اکثر بچه های زیر 2 سال خودخواهانه فقط به مقاصد خود می اندیشند و نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند.

در این سن والدین باید تلاش کنند درخواست محترمانه نیازها را آموزش دهند، لازم است هر جا نیاز است به آن ها پاسخ مثبت دهید زیرا تنها در این صورت است که می توانید انرژی تان را برای پاسخ های منفی نگه دارید. در مورد بچه های بزرگ تر راه برای مذاکره را باز نگه می دارد به عنوان مثال به هنگام سفارش غذا در رستوران، کودک انتخاب والدین را زیر سوال می برد. وقتی راه مذاکره را باز می کنید به او اجازه می دهید احساسش را بدون پرخاشگری بیان کند.

مهارت کودکان

برخی از کودکان از سوال کردن درباره اتفاقاتی که قرار است بیفتد یا اظهارنظر کردن می ترسند. در چنین شرایطی والدین باید حق انتخاب بین دو یا چند مورد را به کودک بدهند تا انتخاب و گزینش صحیح را یاد بگیرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان  بشر بالفطره موجودی است که حس همدلی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی که نوزادی در بخش نوزادان گریه می‌کند دیگر نوزادانی که متعاقباً گریه را سر می‌دهند با این کار اظهار همدلی خود را نسبت به نوزاد اول نشان می‌دهند (پس دفعه آینده که نوزاد شما هم‌زمان با شنیدن صدای گریه کودکتان به گریه افتاد کمی عطوفت به خرج دهید) البته به گفته جین‌نلسون، درمان‌گر کودک، توانایی درک همدلی هنوز در این سنین توسعه نیافته‌است.

هفته چهل وهشتم نوزادی

هفته چهل وهشتم نوزادی

هفته چهل وهشتم نوزادی

 تقویت هوش موسیقی  با بازی

تقویت هوش موسیقی با بازی

تقویت هوش موسیقی با بازی کودکان باید بتوانند نام و عملکرد قسمتهای مختلف دستگاه گوارش را یاد بگیرند . این درس می تواند برای قسمت های خاص بدن تدوین شود مانند : مغز و دستگاه عضلانی و دستگاه گردش خون و سلامت عمومی بدن .

 تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی  یک جعبه بزرگ به خانه یا مرکز پیش دبستانی شما وارد می شود ممکن است کامپیوتر نو شما در آن بوده باشد یا یک پرینتر بزرگ . آیا شما آن را دور می اندازید ؟ هر چیزی را نگه دارید ! اگر شما کودک کم سن و سال قبل از دبستان دارید حالا وقت بازی ( چه کسی تو جعبه است ؟) است.

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی کودکان شاهد چگونگی تولید سایه توسط بدن و این چگونه در طول زمان سایه ها تغییر می کنند  خواهد بود کودکان مهارتهای همکاری با یکدیگر را باز خواهند یافت و با بازی به تقویت هوش طبیعت گرا میرسند درحالی که ماهیت ارتفاع ، حس تعادل و تطابق و درک بینایی خود را تقویت می کنند.

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟ زمانی را در نظر بگیرید که با عجله در حال رساندن کودک به مهد یا در حال آماده کردن بساط مهمانی هستید و کودک‌تان هم در این لحظات پرفشار، احساساتش را بروز می‌دهد. همانطور که در فصل‌های گذشته به آن اشاره کردم، ابراز احساسات ابتدای فرآیند پرورش هیجان است، پس باید در نظر داشته باشیم که در روند پرورش هیجان باید با تمام وجود در مسیر پرورش قرار بگیریم، نه این‌که استرس مهمانی شب، سوختن غذا، تمیز کردن منزل و ... هم در کنار این مسیر قرار گیرند. نتیجه آن‌‌که در مواقع کمبود وقت و لحظات سرشار از استرس، هرگز به سراغ پرورش هیجانات کودک‌تان نروید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید