کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آمادگی برای تغییرات جسمانی در دوران بارداری

آمادگی برای تغییرات جسمانی در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/24 0 نظر 462 بازدید

آمادگی برای تغییرات جسمانی در دوران بارداری

در دوره بارداری تغییرات ظاهری و خلق و خو در خانم باردار ظاهر می شود که باید مورد توجه قرار گیرد

آمادگی برای تغییرات جسمانی در دوران بارداری


هنگام بارداری، بدن دائما تغییر می‌‌‌کند. ممکن است تغییراتی چون گرفتگی عضله‌‌‌ی پا، استرس یا تغییرات خلق‌‌‌وخو و بی‌‌‌حوصلگی را تجربه کنید. شاید قبلا هم این مسائل را تجربه کرده باشید، اما نه به این شدت. در این مبحث تغییرات و دیگر مشکلاتی را که ممکن است در این دوره بروز کند بررسی می-کنیم. از خانواده و دوستان‌‌‌تان هم بخواهید که این مبحث را مطالعه کنند تا آن‌‌‌ها هم آماده و آگاه شوند. 


بزرگ‌‌‌شدن پستان و تغییرات مثانه 


ممکن است خیلی زود متوجه بزرگ‌‌‌شدن پستان‌‌‌هایتان شوید؛ یعنی زمانی‌‌‌که حتی نمی‌‌‌دانید باردارید. این فقط یکی از تغییرات معجزه‌‌‌آسای بدن برای آمادگی تولد و مراقبت از نوزاد است و تمامی این تغییرات مربوط به هورمون‌‌‌هاست. ممکن است بیشتر از قبل به توالت بروید و این دفعات مکرر بیرون‌‌‌روی، می‌‌‌تواند آزاردهنده باشد؛ اما معمولا مسئله‌‌‌ای نگران کننده نیست. 

حتما بخوانید:نقش ماما در مراقبت های بارداری و زایمان


مقابله با تغییرات خلق‌‌‌و خو 


تغییرات هورمونی روی احساسات و خلق‌‌‌وخوی شما تأثیر می‌‌‌گذارد، همان‌‌‌طوری که بیشتر خانم‌‌‌ها این موضوع را تجربه کرده‌‌‌اند به‌‌‌خصوص آن‌‌‌هایی که از پی‌‌‌ام‌‌‌اس(سندرم پیش از قاعدگی) رنج می‌‌‌برند. نوسانات هورمونی که بارداری را تداوم می‌‌‌بخشد، احتمالا از هیجان‌‌‌انگیزترین تجربیاتی است که یک خانم در طول دوران زندگی‌‌‌اش تجربه می‌‌‌کند. درنتیجه‌‌‌ی همین افت و خیزهای هورمون، عجیب نیست که این همه خلق‌‌‌وخو و احساسات شما بالا و پایین شود و البته ضعف و خستگی ناشی از بارداری نیز این نوسان و تغییرات خلق‌‌‌وخو را شدیدتر می‌‌‌کند. به‌‌‌علاوه این تغییرات بیوشیمیایی در ترکیب با نگرانی‌‌‌های معمول خانم‌‌‌های باردار در مورد سلامت نوزاد یا اینکه می‌‌‌توانند مادر خوبی باشند یا نه و نگرانی‌‌‌هایی از این دست، موجب افزایش و بروز این بدخلقی‌‌‌ها و تغییر حالاتی می‌‌‌شود که از زمان‌‌‌های قدیم در طول بارداری رخ می‌‌‌داده است. 

                                                                    عفونت واژینال در بارداری


حتی آن‌‌‌هایی که خودشان را خیلی متعادل و معقول می‌‌‌دانند، هم از این تغییر احساسات و بدخلقی‌‌‌ها در طول بارداری در امان نیستند. آن‌‌‌ها هم ممکن است در زمان‌‌‌هایی که احتمالش را هم نمی‌‌‌دهند با مشکلاتی برخورد کنند و بدخلق شوند! 
تنها نیستید. بدخلقی از بخش‌‌‌های طبیعی بارداری است و شما تنها و اولین زنی نیستید که این تغییرات را تجربه می‌‌‌کنید. بتابراین خودتان را سرزنش نکنید، چرا که خانواده و دوستان‌‌‌تان متوجه این قضیه هستند. 


گرفتگی عضلات پا 


گرفتگی عضلات پا از ناراحتی‌‌‌های دوران بارداری است و هر چه ماه‌‌‌ها جلوتر می‌‌‌روند، احتمال این گرفتگی بیشتر می‌‌‌شود. 
در حقیقت هنوز پزشکان مطمئن نیستند علت گرفتگی پا چیست. برخی تصور می‌‌‌کنند به علت کمبود کلسیم یا منزیم در بدن باشد و در نتیجه استفاده از قرص‌‌‌های کلسیم و منزیم توصیه می‌‌‌شود، البته هنوز تأثیر و فایده‌‌‌ی این مکمل‌‌‌ها تأیید نشده است. به عقیده‌‌‌ی برخی پزشکان علت این گرفتگی کاهش سرعت گردش خون است که معمولا در شب‌‌‌ها که شما بی‌‌‌حرکتید و گردش خون کمتر می‌‌‌شود، بیشتر است. ممکن است کشش پا و انجام حرکات کششی را برای کمک به رفع گرفتگی پا مفید بیابید. 
گاهی اوقات پیاده‌‌‌روی به کاهش درد ناشی از گرفتگی پا کمک می‌‌‌کند. ماساژ کل پا یا قسمت پایین پا هم می‌‌‌تواند مفید باشد، بنابراین گرفتگی‌‌‌های پا می‌‌‌توانند بهانه‌‌‌ی خوبی برای درخواست ماساژهای مکرر از اطرافیان باشد! 

حتما بخوانید: با قطع جلوگیری چه زمان باردار می شوید


ترشحات واژینال 


در طول دوران بارداری ترشحات واژینال شما به‌‌‌طور طبیعی افزایش می‌‌‌یابد. ترشحات برخی از خانم‌‌‌ها به-قدری است که حتی لازم می‌‌‌بینند از نوار بهداشتی استفاده کنند. این ترشحات رقیق، سفید و معمولا بی‌‌‌بوست. شست‌‌‌وشوی زیاد واژینال ایده خوبی نیست، چرا که ممکن است توانایی طبیعی بدن را برای مقابله با عفونت‌‌‌های واژنی از بین ببرد و دچار تغییر کند. 
اگر رنگ ترشحات واژن شما قهوه‌‌‌ای، زرد یا سبز بود یا بوی تند و بدی داشت، پزشک خود را مطلع کنید.(از دانسته‌‌‌هایتان برای تشخیص میزان اورژانسی‌‌‌بودن یا نبودن شرایط بهره بگیرید، اگر ترشحات خونی نبود، مشکل چندان مهمی نیست که لازم باشد فوری مثلا ساعت 3 نیمه‌‌‌شب با پزشک خود تماس بگیرید.) 


بارداری مانع از بروز عفونت‌‌‌های واژنی نمی‌‌‌شود، چرا که سطح استروژن در خون بسیار بالاست و بدن مستعد عفونت‌‌‌های قارچی است. عفونت قارچی معمولا در داخل واژن یک لایه‌‌‌ی ضخیم سفید مایل به زرد ایجاد می‌‌‌کند که ممکن است موجب خارش و قرمزی دستگاه تناسلی شود. برای حل این مشکل باید از کرم‌‌‌های موضعی یا شیاف واژینالی استفاده کرد چرا که این کرم‌‌‌ها خطری برای جنین ندارد. از مصرف داروهای خوراکی برای درمان عفونت‌‌‌های قارچی که در تمام داروخانه‌‌‌ها فروخته می‌‌‌شوند، در طول دوران بارداری اجتناب کنید. 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: اعتماد به نفس درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بارداری طلایی

بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟ آیا کنترل درد زایمان بادارو ممکن است؟ زیرا برای بعضی از خانم ها مخصوصاً آنهایی که نسبت به درد کم طاقت هستند و یا آنهایی که زایمانشان طولانی است داروهای مسکن و آرام بخش، زایمان را قابل تحمل تر می کند. البته در زایمان سزارین هم استفاده از دارو ضروری است.

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم فولات در مراحل آغازین رشد جنین اهمیت زیادی دارد. جنین درحال رشد در روزها و هفته‌‌‌‌های اول برای تشکیل قالب‌‌‌‌بندی اساسی خود به فولات نیاز دارد. بدون اسید فولیک کافی ستون فقرات به طور مناسب شکل نگرفته و به اسپینا بیفیدا خواهد انجامید. این که فولات واقعا چقدر به تشکیل ستون فقرات و بسته شدن نخاع کمک میکند، کاملا معلوم نشده است. با این حال دانشمندان دقیقا میدانند که فولات آسیب به DNA نقاط تیره سلولها را کاهش داده

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری سه ماهه سوم، آخرین مرحله بارداری است و شکم در این مرحله بزرگ‌‌‌‌ خواهد شد. در این مورد متاسفم! بزرگ شدن شکم، را رفتن، خم شدن و احساس شما را تغییر خواهد داد  ولی همه این‌‌‌‌ها خبرهای بدی نیستند. از جهت مثبت که نگاه کنیم سکسکه‌‌‌‌ها و پشتک زدن‌‌‌‌های کودک‌‌‌‌تان لذت خواهید برد که هر دوی این‌‌‌‌ها باعث می‌‌‌‌شوند در مورد کودک در راه خود احساس هیجان نمایید. 

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟ چه موقع باید پوشیدن لباس حاملگی را شروع کنید؟ بسیاری از خانم ها تا ماه چهارم همان لباس های معمولی شان را می پوشند ولی قانون قطعی در این مورد وجود ندارد. اول طرفین شکمتان کمی جلوتر می آید، شلوار برایتان تنگ می شود و پوشش بالاتنه به سمت بالا کشیده می شود. حتی قبل از اینکه علائم ظاهری حاملگی پدیدار شوند در ماه سوم یا سه ماهه دوم متوجه خواهید شد که با پوشیدن شلوار حاملگی احساس راحتی بیشتری می کنید اگر چه لباسها

غلات در بارداری

غلات در بارداری

غلات در بارداری  همه فروشگاه‌ها پر از غلاتی است که ادعا می‌کنند «دارای فیبر زیاد» یا «کامل» یا دارای صفات دیگر است. این که از ادعاها بفهمیم چه چیزی در غلات هست کار دشواری ست. انتخاب سالم در سه ماهه اول مخلوط غلات است. به عبارت دیگر برنج باد کرده یا غلات با شیره گل خطمی انتخاب خوبی نیستند. خوشبختانه این روزها گزینه‌های خوبی وجود دارند. فقط یادتان باشد هر چه شیرین‌تر باشند قند بیش‌تری دارند بنابراین از آن‌ها دوری کنید.

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری دکترهای علفی و قابله‌ها قرن‌ها است که در دوران بارداری از گیاهان به عنوان ابزاری برای تحریک زایمان، بهبود توان رحم، تسکین و آرامش مادر و چیزهای دیگر استفاده کرده‌اند. بعضی از معروف‌ترین گیاهان آنها عبارتند از برگ تمشک قرمز، نعناع، زنجبیل، بابونه و شنبلیله که ما این را در لیست 100 غذای دوران بارداری به طور خلاصه ذکر کنیم ولی قبل از همه چیز اجازه دهید مجددا تاکید کنیم که وقتی ما آنها را در توصیه‌های خود می‌آوریم منظورمان مقدار متعادل آن است مثلا به صورت روزی یک فنجان چای گیاهی است نه مصرف خیلی زیاد آنها یا به صورت مکمل‌ها سرانجام به 3 گیاه...

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید