طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

لیستریوز در خانم های باردار

لیستریوز در خانم های باردار
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/24 0 نظر 159 بازدید

لیستریوز در خانم های باردار

این بیماری نوعی عفونت شایع می باشد که با رعایت رژیم غذایی مناسب باید پیش گیری نمود

لیستریوز در خانم های باردار


لیستریوز نوعی عفونت است که از باکتری لیستریا به‌‌‌‌‌‌وجود می‌‌‌‌‌‌آید. لیستریوسیس در شکل خفیف خود موجب نوعی بیماری شبیه آنفلوانزا می‌‌‌‌‌‌شود، اما بروز این بیماری در دوران بارداری موجب سقط، تولد نارس، مرده‌‌‌‌‌‌زدایی یا بیماری‌‌‌‌‌‌های سختی در نوزاد می‌‌‌‌‌‌شود. 
خوشبختانه بیماری لیستریوز بسیار نادر است و از هر 000،03 تولد، یکی ممکن است به این بیماری مبتلا شود. به‌‌‌‌‌‌علاوه فقط با پرهیز از خوردن غذاهای حاوی باکتری لیستریا می‌‌‌‌‌‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد؛ غذاهایی از قبیل: 


پنیرهای نیمه‌‌‌‌‌‌بسته‌‌‌‌‌‌شده و شل؛  
پنیر کپکی(بلوچیز)؛ 
پنیرهای پاستوریزه‌‌‌‌‌‌نشده؛ 
انواع پاته‌‌‌‌‌‌ها (مثلا پاته‌‌‌‌‌‌ی جگر)؛ 
غذاهای مایکروویوی یا گوشت‌‌‌‌‌‌های مرغ نیمه‌‌‌‌‌‌پز و نیمه‌‌‌‌‌‌آماده، مگر اینکه کاملا گرم پخته شود. البته مصرف این غذاها تا قبل از بارداری یا پس از تولد نوزاد، مشکلی ندارد و فقط در طول مدت بارداری باید از مصرف آن‌‌‌‌‌‌ها پرهیز شود. 

                                                             لیستریوز در خانم های باردار


توکسوپلاسموز 


این بیماری توسط عفونت به‌‌‌‌‌‌نام توکسوپلاسماگوندی منتقل می‌‌‌‌‌‌شود که در گوشت خام و مدفوع گربه وجود دارد. البته هیچ‌‌‌‌‌‌کس عمدا مدفوع گربه را نمی‌‌‌‌‌‌خورد؛ اما دستان شما یا غذا می‌‌‌‌‌‌تواند خیلی راحت درصورت رعایت‌‌‌‌‌‌نکردن بهداشت به این عفونت آلوده شود. این بیماری هم مثل بیماری قبلی که به آن اشاره کردیم بسیار نادر است و از هر 000،.5 نوزاد، فقط یکی ممکن است به آن مبتلا شود. 
اگر در زمانی غیر از بارداری به این بیماری مبتلا شوید، علائم آن شبیه یک آنفلوانزای خفیف است. اما ابتلا به آن در زمان بارداری، ممکن است موجب بروز مشکلاتی جدی در بینایی و سیستم عصبی مرکزی‌‌‌‌‌‌تان شود. 

حتما بخوانید: وزن گیری جنین در دوران بارداری


به‌‌‌‌‌‌منظور پیشگیری از این بیماری: 

 از مصرف گوشت خام یا خوب پخته‌‌‌‌‌‌نشده پرهیز کنید؛ 
همیشه دستان‌‌‌‌‌‌تان را پس از تماس با گوشت خام بشویید؛ 
 سبزیجات و کاهو را خیلی خوب بشویید؛ 
از نوشیدن شیر بز پاستوریزه و استریلیزه‌‌‌‌‌‌نشده در دوران بارداری خودداری کنید؛ 
 پس از دست‌‌‌‌‌‌زدن به گربه یا تماس با بچه‌‌‌‌‌‌گربه‌‌‌‌‌‌ها، فرقی نمی‌‌‌‌‌‌کند که چقدر تمیز و شسته شده باشند، دست‌‌‌‌‌‌های خود را بشویید؛ 
 اگر در خانه گربه دارید، از شخص دیگری بخواهید فضولات آن را تمیز کند یا گربه‌‌‌‌‌‌تان را بشوید، درصورتی که مجبور شدید به گربه دست بزنید، حتما دست‌‌‌‌‌‌های خود را خیلی خوب بشویید؛ 
همیشه به‌‌‌‌‌‌هنگام باغبانی دستکش به‌‌‌‌‌‌دست کنید و حتی اگر دستکش هم پوشده بودید، پس از اتمام کار دست‌‌‌‌‌‌هایتان را خوب بشویید؛ 
از نزدیک‌‌‌‌‌‌شدن به گوسفند و میش به‌‌‌‌‌‌هنگام تولد بره‌‌‌‌‌‌هایشان پرهیز کنید. 

 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خستگی ذهن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

جنگ مسواک زدن

جنگ مسواک زدن

جنگ مسواک زدن مسواک زدن موضوعی نیست که بتوان در اهمیت آن شک کرد هر کودکی باید یاد بگیرد که حداقل دو بار در روز بعد از هر غذا، دندان‌هایش را مسواک بزند و لازم است که از نخ دندان نیز استفاده کند.

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری آهن مستقیما انرژی‌‌‌‌‌زا نیست ولی به عامل اصلی انرژی یعنی اکسیژن کمک می‌‌‌‌‌کند. اکسیژن از طریق خون از ریه‌‌‌‌‌ها به قسمت‌‌‌‌‌های مختلف بدن می‌‌‌‌‌رسد. گلبول‌‌‌‌‌های قرمز خون دارای هموگلوبین و هموگلوبین دارای آهن است.

در بارداری هندوانه بخورید!

در بارداری هندوانه بخورید!

در بارداری هندوانه بخورید! هندوانه چیزی بیشتر از یک میوه تابستانی است که برای رفع تشنگی یا موقع تفریح در پارک خورده شود. این میوه دارای ویتامین‌‌‌‌‌های B، لیکوپن، ویتامین C، ویتامین A و همچنین آب و فیبر بوده و غذای خوبی برای هر گونه برنامه غذایی بوده و برای خانم‌‌‌‌‌هایی که از علائم مختلف سه ماهه اول بارداری مانند تنفر از غذا، تشنگی و تهوع صبحگاهی رنج می‌‌‌‌‌برند، غذای جالبی است.

فکر می کنم باردارم!

فکر می کنم باردارم!

فکر  می کنم باردارم! اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید باید با شناخت علایم و نشانه ها اطمینان حاصل کنید

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری بالاخره جنین مراحل آمادگی برای به دنیا آمدن را پشت سر می گذارد و مادر سازگاری بیشتری با بارداری پیدا کرده است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید