کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

برنامه ریزی برای معاینه های پیش از زایمان

برنامه ریزی برای معاینه های پیش  از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/23 0 نظر 863 بازدید

برنامه ریزی برای معاینه های پیش از زایمان

معاینات در طول دوره بارداری متفاوتند معاینات هفتگی سه ماهه و ...شما باید با مشورت پزشک خود برای معاینات برنامه ریزی کنید

 

برنامه‌‌ریزی برای معاینه‌‌های پیش از زایمان 


پس از اینکه مثبت‌‌بودن نتیجه‌‌ی آزمایش بارداری خود را جشن گرفتید، حالا دیگر به مسیر پیش‌‌رو فکر می‌‌کنید. این زمان طولانی بارداری تا تولد نوزاد به دوران پیش از تولد معروف است. اولین اقدام، ملاقات با پزشک نرفته‌‌اید و اسید فولیک نخورده‌‌اید، سریع بیرون بروید و چند بسته اسیدفولیک بخرید، حتی قبل از مراجعه به پزشک.


بارداری به سه دوره‌‌ی سه‌‌ماهه تقسیم می‌‌شود و برخی از معاینات در هر دوره‌‌ی سه‌‌ماهه ثابت‌‌اند. برای مثال گرفتن فشار خون، آزمایش ادرار و بررسی ضربان قلب نوزاد، بنابراین  به بحث در مورد این موضوعات خواهیم پرداخت.

جدول 1ـ 3 نگاهی کلی به برنامه‌‌ی قرارهای ملاقات با پزشک در پیش از زایمان می‌‌اندازد. 


جدول 1ـ3                       برنامه‌‌های ملاقات با پزشک در طول دوران بارداری 
مرحله‌‌ی بارداری                                              زمان ملاقات با پزشک 
از ابتدا تا 28 هفتگی                                         هر چهار هفته یک‌‌بار 
28 تا 36 هفتگی                                              هر دو هفته یک‌‌بار 
36 هفتگی تا زمان زایمان                                  هر هفته یا دو هفته یک‌‌بار 

حتما بخوانید: نقش ماما در مراقبت های بارداری و زایمان

گروهی از کارشناسان مؤسسه‌‌ی ملی تعالی بالینی(NICE)، انواع معالجات پزشکی را بررسی و برای تعداد ملاقات‌‌های لازم با پزشک در طول دوره‌‌ی بارداری دستورالعمل‌‌هایی را صادر کرده‌‌اند. این مؤسسه برای تعدادی از خانم‌‌های باردار، به‌‌خصوص آن‌‌هایی که قبلا نوزادی سالم به دنبا آورده و هیچ مشکلی نداشته-اند، فقط 7 جلسه معاینه در طول دوران بارداری را توصیه کرده است. بنابراین اگر پزشک لازم نمی‌‌بیند که شما را براساس جدول 1ـ 3 ملاقات و معاینه کند، بدان معناست که شرایط بارداری و سلامت شما خوب است! اگر در طول بارداری مشکلی پیش بیاید یا بارداری پر خطر شناخته شود، در این صورت پزشک توصیه می‌‌کند که دفعات بیشتری برای معاینه نزد وی بروید. 

                                                      معاینات بارداری


این برنامه‌‌ی زمانی قرارهای ملاقات با پزشک وحی منزل نیست. می‌‌توانید این قرارها را در مواقعی که برنانه‌‌ی مسافرتی چیده‌‌اید یا کار دیگری دارید، لغو کنید و از پزشک خود بخواهید وقت دیگری به شما بدهد. اگر بارداری شما عادی و بدون مشکل باشد، تغییر زمان‌‌های قرار ملاقات با دکتر مشکل بزرگی ایجاد نمی‌‌کند، گرچه برخی از آزمایش‌‌های دوران بارداری باید در زمان خاص خود در طول این مدت انجام شوند.(. بنابراین مطمئن شوید که لغو قرارتان تداخلی با زمان آزمایشات ندارد و روی هیچ‌‌یک از آن‌‌ها تأثیر نمی‌‌گذارد. 


معاینات و تعداد ویزیت‌‌های دوران بارداری

هر خانمی با توجه به نیازهای او و روش کار پزشک متفاوت است. مثلا برخی خانم‌‌ها به انجام برخی آزمایش‌‌ها یا معاینات خاص بدنی نیاز دارند. گرچه مراحلی که در زیر آورده شده، استاندارد بوده و برای تمامی خانم‌‌های باردار لازم است؛ 


   پزشک یا ماما باید فشار خون شما را چک کند


 ممکن است لازم باشد یا نباشد، که وزن‌‌تان اندازه‌‌گیری شود. خانم‌‌های باردار و پزشکان‌‌شان اهمیت بسیاری به افزایش وزن در طول دوران بارداری می‌‌دهند. این روزها افزایش وزن نشانگر پیشرفت خوب بارداری نیست، بلکه برخی معاینات افزایش وزن را برای بیشتر خانم‌‌ها غیرضروری می‌‌دانند. به‌‌علاوه انحراف و فاصله‌‌گرفتن از الگوی افزایش وزن مورد انتظار در طول دوران بارداری، می‌‌تواند نگرانی‌‌های بی‌‌موردی را بابت چاقی برای برخی خانم‌‌ها که هیچ مسئله‌‌ای برای نگرانی ندارند ایجاد کند. بنابراین اگر در هر ویزیت وزن شما چک نشد، تعجب نکنید. 


  باید آزمایش ادرار بدهید(معمولا این کار برای تمام خانم‌‌های باردار راحت است1). پزشک به‌‌منظور کشف احتمالی پروتئین یا گلوکز در ادرار که از نشانه‌‌های بیماری دیابت بارداری یا تشنج بارداری هستند، درخواست آزمایش ادرار می‌‌دهد.البته در این آزمایش می‌‌توان وجود عفونت ادراری را تیز تشخیص داد. 

                                                  معاینات بارداری
   گاهی پس از 14 تا 16 هفتگی، ماما یا پزشک ارتفاع رحم شما را اندازه‌‌گیری می‌‌کند. در این مرحله ماما یا پزشک متخصص با استفاده از یک متر یا با دستان خود از روی شکم، رحم را اندازه می‌‌گیرد تا بدین‌‌ترتیب متوجه شود که نوزاد چقدر رشد کرده یا میزان مایع آمنیوتیک شنا کافی است یا خیر.

حتما بخوانید: تعیین زمان دقیق تخمک گذاری برای بارداری


ماما یا پزشک برای اندازه‌‌گیری ارتفاع رحم، فاصله‌‌ی بین رأس استخوان شرمگاهی تا رأس رحم(قاعده‌‌ی رحم) را اندازه می‌‌گیرد. در 24 هفتگی، ارتفاع رحم به سطح ناف می‌‌رسد. پس از 24  هفته ارتفاع: پزشک ممکن است ارتفاع رحم را اندازه بگیرد تا رشد کامل و مناسب جنین را چک کند. 
رحم هر هفته 1 سانتی‌‌متر افزایش می‌‌یابد. 
اندازه‌‌گیری ارتفاع رحم شاید برای زنانی که فیبروم بزرگ دارند یا قرار است دو یا چندقلو به‌‌دنیا آورند، مفید نباشد(در هر دو مورد اندازه‌‌ی رحم بسیار بزرگ‌‌تر از حد نرمال است) یا در زنان خیلی چاق این اندازه‌‌گیری فایده‌‌ای ندارد. (چرا که لمس و حس رأس رحم می‌‌تواند سخت باشد). 
 ماما یا پزشک به صدای ضربان قلب جنین گوش می‌‌دهد و تعداد ضربان را می‌‌شمرد. به‌‌طور طبیعی دفعه‌‌ی ضربان قلب بین 120 تا 160 در دقیقه است. بیشتر مطلب‌‌ها از دستگاه شنود ضربان الکتریکی(جعبه‌‌ای کوچک که میکروفونی به آن متصل است) برای شنیدن صدای قلب جنین استفاده می‌‌کنند. با این روش، قلب جنین مثل صدای یورتمه‌‌رفتن اسبی در داخل رحم به‌‌نظر می‌‌رسد(خواهر و برادرهای بزرگتر نوزاد داخل شکم، صدای قلب جنین را همانند صدای یک قطار تصور می‌‌کنند). مادر یکی از کودکان می‌‌گوید که او صدای قلب جنین را به صدای موتور تانک تشبیه کرده بود! گاهی اوقات، می‌‌توانید صدای قلب جنین را با استفاده از همین روش در 8 یا 9 هفتگی بشنوید، اما متعجب نشوید اگر پزشکتان در 12 تا 14 هفتگی هنوز این ضربان را قابل تشخیص نداند. راه سوم بررسی ضربان قلب از طریق سونوگرافی است که معمولا در هفته‌‌ی ششم مشخص می‌‌شود. 

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: والدین متفاوت

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری نگه‌داشتن بدن در یک وضعیت مناسب و دقت در حرکات مخصوصا حالا که مفاصل نرم هستند و بدن تعادل ندارد و کمر فشار زیادی را تحمل می‌کند.

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری درسه ماهه ی دوم بارداری تعداد مراجعات به پزشک باید افزایش یابد چرا که معاینه دقیق از بروز برخی مشکلات جلوگیری می‌کند

از هفته‌ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته‌ی پنجم تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته‌ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می‌دهد؟ در هفته پنجم حالا سلول‌های کروی که به اندازه یک دانه سیب می‌باشند جنین شده‌اند. جفت و بند ناف که از طریق آن کودک مواد‌غذایی و اکسیژن را دریافت می‌کند مشغول کارند.

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید! شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست. علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد

هفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی به خاطر داشته باشید که معدهٔ نوزاد کوچک است و فقط مقدار کمی غذا را در خود جای می‌دهد. معمولاً نوزادان 8 تا 12 بار در روز شیر می‌خورند. نوزادی که به اندازهٔ کافی شیر می‌خورد در ساعاتی از روز، فعال و هوشیار است. در پنج روز اول زندگی، نوزاد، کمتر از 10 درصد وزن خود را از دست می‌دهد و سپس دوباره شروع به افزایش وزن می‌کند. شما می‌توانید صدای بلع نمودن شیر به وسیله نوزاد را بشنوید

دوران نقاهت در زایمان سزارین

دوران نقاهت در زایمان سزارین

دوران نقاهت در زایمان سزارین دوران نقاهت در زایمان سزارین: به همه مادرانی که زایمان سزارین دارند این توصیه می شود استراحت کنند ، زیرا سزارین یک جراحی بزرگ در قسمت شکم است و استراحت در بهبودی آنها نقش مهمتری دارد. خانم هایی که با جراحی زایمان می کنند دو برابر خانم هایی که زایمان واژینال دارند خون از دست می دهند. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید